Menu

Endodoncja

Endodoncja Rzeszów  – Leczenie Kanałowe

Jeśli zbyt wolno zareagujemy na pierwsze objawy próchnicy jakimi są plamki demineralizacyjne, a później zlekceważymy również większe ubytki próchnicze, na zwykłe borowanie może być już za późno. W takiej sytuacji konieczne może już okazać się leczenie kanałowe, jedyny sposób na uniknięcie ekstrakcji zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe?

endodoncja rzeszów

Leczenie kanałowe wchodzi w zakres endodoncji, czyli działu stomatologii zajmującego się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba. W pierwszym etapie leczenia endodontycznego stomatolog musi usunąć martwe/obumarłe tkanki miazgi zęba. W tym celu oczyszcza on komorę zęba z obumarłych nerwów a następnie oczyszcza również kanaliki zębinowe. Po oczyszczeniu kanałów i ich osuszeniu następuje etap zamknięcia kanałów. Do tego celu służy popularna i znana gutaperka. Dzięki temu do kanalików nie będą wnikały bakterie i toksyny, powodujące kolejne ubytki i wywołujące przeszywający nieprzyjemny dla pacjentów ból.

Kiedy już zamknięte zostaną wszystkie kanaliki, dentysta wypełnia koronę zęba, w zależności od rozległości ubytków może zastosować zwykłe wypełnienie (plomby), jak również wkłady z włókna szklanego.

Podczas leczenia kanałowego używa się narzędzi penetrująco-piłujących jak również mikroskopu endodontycznego pozwalającego na wgląd do wnętrza komory zęba.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Najczęstsze wskazania, kwalifikujące ząb na leczenie kanałowe to zapalenie miazgi zęba, zgorzel lub martwica miazgi, a także uszkodzenie miazgi na skutek urazu (np. złamany ząb). Ponadto leczenie endodontycznego wymagają również żeby przy których wykryto zmiany okołowierzchołkowe. Czasami leczenie endodontyczne to jeden z etapów leczenia protetycznego.

Nie w każdym przypadku dentysta może zastosować leczenie kanałowe. Przeciwwskazaniami do tego typu leczenia stomatologicznego są przede wszystkim choroby serca, choroby stawów, nerek, zaburzenia endokrynologiczne jak również choroby układu sercowo-naczyniowego.